marketing-yada-farketingMarketing ya da Farketing

Yazar: Doç. Dr. Uğur Batı

Deneyim ve duygusal pazarlama üzerine harika bir kitap. Pazarlamayı sevenlerin, ilgi duyanların kütüphanelerinde mutlaka bulundurması gerekiyor. Kitapta bilgilerin harmanlanış sunuş biçimleri oldukça anlaşılır. Ayrıca verdiği örnekler ve konulara uygun işlenen örnekler bir çok konuyu çok daha anlaşılır kılıyor. Deneyim pazarlaması ve duygusal pazarlama ile nasıl fark yaratabileceğinizi, bunların nasıl uygulanabileceğini, teknik ve bilimsel örnekleri ve araştırmaları bu kitapta bulabilirsiniz.

 

 

ilk-marka-hz-adem-mi-serhan-ok

 

İlk Marka Hz. Adem mi?

Yazar: Serhan Ok

Bir çoğumuz ilk markalaşmayı (branding) hayvan damgalamakla başladığını sanırız fakat Serhan Ok ise bu duruma çok fark açıdan bakarak yeni bir yaklaşım geliştirmiş, güzel de yapmış. Kitap markalaşma yolunda neler yapmanız gerektiğini, markanızı nasıl yönetebileceğini, markanız için doğru olanı/olanları bulmanızı sağlayacak bilgileri içeriyor. Özellikle yakın tarihli verdiği örnekler ile konular çok daha anlamlanıyor.

 

 

 

zengin-baba-yoksul-baba

 

Zengin Baba Yoksul Baba (New York Times Bestseller)

Yazar: Robert T. Kiyosaki ve Sharon Lechter

Kitabı okuduktan sonra sorguladığınız ilk kavram “Para için mi çalışıyorum yoksa para benim için mi çalışıyor?” ve “Ne için, kimin için çalışıyorum?” olacak. Küçük yaştan itibaren para kazanmaya başlayan bir çocuğun zengin olma yolundaki hayat hikayesinin ders verici detayları aktarılıyor kitapta. Bu kitabı okuduktan sonra hayatınızdaki aktif ve pasif varlıkları yeniden gözden geçirecek ve yatırımlarınızı şekillendireceksiniz.

 

 

 

gorunmeyeni-satmak-herry-beckwith

 

 Görünmeyeni Satmak

Yazar: Harry Beckwith

Kitapta yer alan bilgiler “hap” niteliğinde. Fazla ve ihtiyacınız olmayan bilgiler yoğunluğu yok kitapta, sade, kısa ve net. Hizmet ve ürün pazarlaması arasındaki farkı işliyor, hizmet almak isteyen müşteri düşünce yapısını ve sektörü inceliyor. Kitap 23 dile çevrilmiş. Stanford mezunu pazarlama ve reklam uzmanı, Harry Beckwith’in 35 yıllık şaşırtıcı deneyimlerinden çarpıcı örneklerle dolu.

 

 

 

 

Totoyota-ruhuyota Ruhu (Lo spirito Toyota)

Yazar: Taiichi Ohno

Bugün dünyada en iyi üretim yönetim sistemlerinden bir tanesi olarak gösterilen “Toyota Üretim Sistemi”nin gizemli dünyasını keşfe hazır mısınız? Yolculuğun en başından başlayarak dünyada bir ritüel haline dönüşme sürecine kadar tüm detaylar Toyota Üretim Sistemi’ni kurucusunun kaleminden aktarıyor.

 

 

 

 

 

buyologyBuyology

Yazar: Martin Lindstrom

Nöropazarlamanın dünyadaki öncü isimlerinden Lindstorm, Tüketicilerin beyinlerini MRI cihazlarıyla tarayarak, hangi markayı neden tercih ettiğini tespit etmeye yönelik nöropazarlama çalışmaları, reklamcıların, pazarlamacıların, ekonomistlerin, bilim insanlarının ve tüketicilerin önünde yepyeni bir pencere açıyor. Kitap satın alma davranışlarına yönelik rehber niteliğinde bilgileri içeriyor.

 

 

 

 

dijital-cagda-icerik-yonetimiDijital Çağda İçerik Yönetiminin Kuralları

Yazar:  Ann Handley&C.C. Chapman

İçerik oluşturmanın her geçen gün zorlaştığı dijital çağda bu kitap sizlere ufkunuzu aydınlatacak ve sizi harekete geçirecek güzel bilgiler sunuyor. Bugün mükemmel içeriğinizi, ilgi çekici, unutulmayan ve takip edilen hale getirmeniz şart. Online içerik geliştirmek ise sanıldığı kadar kolay değil. Okuyucuğu sıkmayan ve görsellerle desteklenen  içerik yapısı ile yeni dönemde içerik yönetimi ile ilgili bir çok sorunun yanıtını veriyor.

 

 

 

stratejik-marka-yonetimiStratejik Marka Yönetimi

Yazar: Uğur Batı

83 bölümden oluşan Stratejik Marka Yönetimi tam bir başucu kitabı diyebiliriz. Eğer pazarlama ile direkt veya doğrudan bir ilginiz varsa bu kitabı okumanızı tavsiye ederim. Bilgiyi sunuş biçimi ve kullandığı örnekler ile bugüne kadar duymadığınız ve dokunulmamış konulara çok net ve anlaşılır bir şekilde yer veriyor. Özellikle standart pazarlama kitaplarında gördüğünüz içerik ve örneklerin çok ötesinde bir içeriğe sahip.

 

 

asagidan-yukariya-pazarlama Aşağıdan Yukarıya Pazarlama

Yazar: Al Ries & Jack Trout

Pazarlamaya alışılmışın dışında biraz tersten bakmaya ne dersiniz? Bu kitap; neden marka isminizi, ürününüzü, fiyatınızı, dağıtım kanalınızı, hedef kitlenizi ya da stratejinizi değiştirmeden başarıya ulaşamayacağınızın kitabı. Bu kitap; neden “marka ismi” gibi küçük (!) sandığınız bir detayın şirketinizin geleceğini değiştirebileceğinin kitabı. Bu kitap; neden müşteri odaklı ya da ürün odaklı değil de rakip odaklı olmanız gerektiğinin kitabı.

 

 

 

 

 

e-sosyal-toplumE-Sosyal Toplum

Yazar: Jeff Jarvis

Google Olsa Ne yapardı? Kitabının yazarı Jeff Jarvis’in kaleminden toplumlardaki değişimi inceleyebilirsiniz. Jarvis’in şu sözleri aslında teorisini özetliyor: “Sizce de Facebook ve Twitter olmasaydı bugünün dünyasında bir gecede kitleler meydanlara dökülebilir ve halkın devrimini gerçekleştirebilir miydi? Bizce hayır. Biz, yani “halk”a göre hayır. Çünkü internetin nimetlerini kullanan bizler kendimizi her zamankinden daha çok halk gibi hissediyoruz.”

 

 

 

 

 

 

dijital-iletisim-cagiDijital İletişim Çağı

Yazar: Ercan Arıoğlu

Dijital yayıncılık ile ilgili tam bir referans kitap. Gelişen ve değişen basılı yayıncılık dünyasındaki değişimi çok yakından inceleme ve analiz etme fırsatını bu kitap ile yakalayabilirsiniz. Ayrıca yeni dünya gazeteciliğine dair duymadığınız bir çok yeni terimi de bu kitapta bulabilirsiniz. Dijital araç, gereç ve yazılımlardaki teknolojik ilerlemeler, bu araç ve gereçlerin herkesin satınalabileceği uygun maliyetlere inmesi, haberin oluşturması, yazılması, iletilmesi, haberlere erişilmesi gibi konulardaki değişimleri de beraberinde getirdi. Bu da yayıncılık sektöründe geleneksel gazetecilik kavram ve uygulamalarında farklı boyutların tartışılması sonucunu doğurdu. Bu yeni dünyanın değişimine çok yakından tanık olmaya ne dersiniz?

 

 

 

markalar-ve-markalasmaMarkalar ve Markalaşma

Yazar: Rita Clifton

Bir şirketin markası ya da markaları onun en kıymetli malvarlığıdır. Bazı şirketlerde marka, şirketin piyasa değerinin yüzde 70’ine bedeldir. Financial Times’ın “marka guru’su”, Daily Telegraph’ın da “markalara yol gösteren marka” diye niteledikleri Rita Clifton yönetiminde bir ekip tarafından hazırlanan Markalar ve Markalaşma, her tür kurum ve kuruluşun markasını, kendi merkezi organizasyon prensibi olarak görmesi gerektiğini, her karar ve adıma markanın yön vermesi gerektiği görüşünü savunuyor.